Dziecko ma idealne warunki do spania: cisza, wygodne łóżeczko, przewietrzony pokój, w którym panuje temperatura około 20*C. Jest najedzone, jest mu ciepło i wygodnie. Macie też odpowiedni plan dnia dzięki czemu wiesz, że dziecko jest już senne, ale nie jest przemęczone. I co? Dziecko nie chce spać.

Jak położyć dziecko spać – a czy Wy macie już swoje rytuały?

Przyczyną takiego zakończenia opowieści może być brak rytuałów (Wind Down Routine). Odpowiedni rytuał przedsenny pozwala dziecku na wyciszenie się i na przestawienie w tryb spania. Codziennie powtarzane te same czynności stają się komunikatem dla dziecka  – “jest już późno, zaraz pójdziemy spać”. A po pewnym czasie same stają się bodźcem, który wywołuje senność u dzieci. Oczywiście nie magicznym, jak dziecko przed chwilą się obudziło i spało 12 godzin to raczej nie ma co liczyć na to, że jak przeczytasz mu bajkę i powiesz magiczną formułę to ono z powrotem zaśnie na kolejne 5 godzin. Ale zakładając, że macie odpowiedni plan dnia – to owszem – działają.

Rytuał przedsenny a rytuał nocny

Rytuały wyciszające różnić się będą w zależności od tego, czy chcemy przygotować dziecko do drzemki, czy do snu nocnego. Rytuał przed drzemką powinien być krótki i prosty, maksymalnie 10-15 min. Powinien być też podobny do rytuału nocnego – składać się z wybranych czynności, które wykonujemy wieczorem. Natomiast rytuał przed snem nocnym może trwać nawet godzinę i wchodzi w to m. in kąpiel czy czytanie bajek. Rytuał przed snem nocnym jest też bardziej elastyczny niż ten dzienny, ale generalną zasadą jest to, że rytuały składają się zawsze z tych samych czynności i co ważne wykonywanych w tej samej kolejności.

Przykładowy, rytuał przedsenny:

  1. Aby rozpocząć rytuał, wypowiedz jakiś wybrany stały zwrot, który będzie pierwszym sygnałem, że nadchodzi pora snu, np. “Idziemy spać”, “Pora spania”.
  2. Zabierz dziecko do łazienki, umyjcie: zęby, buzię, ręce. Powtórz swój stały zwrot. (W rytuale wieczornym zamiast ww czynności będzie oczywiście kąpiel).
  3. Zabierz dziecko do sypialni, zasłoń rolety, przygaś światło (możesz to też zrobić jeszcze zanim rozpoczniecie rytuał, jeśli chcesz, aby dziecko przychodziło do ciemnej sypialni).
  4. Włącz szum (dlaczego warto stosować szum).
  5. Czas na elementy pielęgnacyjne: np. zmianę pieluszki, balsamowanie. Załóż piżamę i śpiworek.
  6. Przeczytaj książkę (lub kilka stron książki). Zamknij książkę i powiedz ‘Koniec’ (jest to kolejny, ‘mocny’ sygnał zbliżającej się pory snu).
  7. Podaj maskotkę, z którą dziecko śpi (tylko w przypadku dzieci, które potrafią same odsunąć się od maskotki!).
  8. Przytul dziecko, ucałuj, przypomnij swój stały zwrot.
  9. Połóż dziecko do łóżeczka, wyciszone, gotowe do snu. Wypowiedz kolejny stały zwrot, np. ‘Kocham Cię, dobranoc”, “Dobranoc Kochanie”.
  10. Zgaś światło i wyjdź z sypialni.

Bądźcie elastyczni

W przypadku rytuału przed drzemkami można zrezygnować z niektórych punktów, np z wizyty w łazience, szczególnie jeśli mamy małe niemowlę raczej nie musimy myć mu rąk. Jeśli jednak widzicie, że wśród czynności rytuału wieczornego kąpiel jest mocnym sygnałem dla Waszego dziecka (a często tak jest) można wprowadzić elementy higieny również przed drzemkami. Bardziej dla podtrzymania rutyny niż dla higieny samej w sobie.

czytanie na dobranoc, czytanie dzieciom, rytuały przed snem, jak położyć dziecko spać

Kolejnym elementem, który radzę stosować tylko w przypadku snu  nocnego jest czytanie książek. Przed drzemką niepotrzebnie wydłuża czas rytuału (a pamiętajmy że powinien być krótki, 10-15 min!) i dodatkowo ciekawa opowieść może ekscytować dziecko zamiast wyciszać. Jednak z całego serca radzę utrzymać ten zwyczaj przy rytuale wieczornym. Przede wszystkim dlatego, że warto dzieciom czytać książki (nawet tym które już potrafią czytać i nawet tym, które jeszcze nie rozumieją). Poza tym uelastycznia to czas rytuału. Jeśli macie na to czas i ochotę czytacie książki długo. Jeśli jednak dziecko jest zmęczone, albo zwyczajnie Wy macie mniej tego czasu, możecie przeczytać tylko kilka stron i znacznie skrócić czas rytuału.

Wiesz już jak położyć dziecko spać?

W takim razie maluchowi życzę spokojnego i zdrowego snu, a Wam udanego wieczoru we dwoje!

Może zainteresować Cię również:
6 najczęściej popełnianych błędów przy usypianiu dziecka.