Niezależnie czy wyjeżdżasz na kilka dni do rodziny czy spędzasz Święta w swoim domu, czas Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra jest szczególnym czasem w roku. Często jest to czas intensywnej organizacji, sprzątania i zakupów, czasami rocznych podsumowań, a dla niektórych spokojnego wypoczynku. Jednak bardzo często jest to mix tych wszystkich trzech okresów, które przeplatają się między sobą, tworząc mieszankę zwaną “szalony Świąteczny czas.”

Jak w takim żywiołowym okresie odnaleźć się z maluszkiem (albo kilkoma) u boku? Czy Święta z niemowlakiem mogą być przyjemne i relaksujące?

Poniżej kilka wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam przetrwać ten szalony czas. 

1. Sprawdź jakość zabawek.

W okresie Świątecznym dzieci otrzymują ogromne ilości nowych zabawek. Sprawdź, czy zabawki, które otrzymały Wasze dzieci są bezpieczne i dostosowane do wieku. Warto samemu przetestować wszystkie guziki, koraliki, przyciski. Czy na pewno nie da się je wyjąć /odgryźć / urwać? Jest to szczególnie istotne jeśli będzie to nowy towarzysz snu dziecka.

2. Alkohol a Święta z niemowlakiem.

Bardzo często świętowanie wiąże się ze wspólnym wypiciem alkoholu. Jest to trudny temat, szczególnie jeśli w rodzinie są małe dzieci, ale nie można go pomijać. 

a) Alkohol a karmienie piersią

Na temat picia alkoholu przez mamy karmiące bardzo ciekawy artykuł znajdziecie tutaj:

https://laktaceuta.pl/alkohol-a-karmienie-piersia/

Poniżej podsyłam infografikę z tego portalu. Warto jednak zapoznać się całym artykułem.

Alkohol a karmienie piersią infografika

b) Alkohol a współspanie

Współspanie samo w sobie zwiększa ryzyko SIDS. Jeśli jednak jedno z rodziców jest pod wpływem alkoholu, jest to bezwzględne przeciwwskazanie do snu w jednym łóżku z małym dzieckiem, nawet jeśli praktykujecie bedsharing na co dzień. Warto to wziąć pod uwagę już przy planowaniu wyjazdu na Święta.

3. Przestrzegaj zasad bezpiecznego snu z dzieckiem.

Wielu rodziców zaczyna dzielić łóżko z dziećmi właśnie podczas wyjazdów. Wynika to z braku łóżeczka dziecięcego i dostępności pokoju. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie w tym czasie, a jeśli zamierzasz dzielić łóżko ze swoim dzieckiem zapoznaj się ze standardami bezpieczeństwa. 

4. Łóżeczko turystyczne.

Gdy spędzacie Święta z niemowlakiem, jeśli jest to tylko możliwe, na wyjazd zabierzcie ze sobą łóżeczko turystyczne. Znacznie zwiększy to bezpieczeństwo snu oraz podwyższy Wasz komfort fizyczny i psychiczny.

5. Plan dnia.

Postaraj się trzymać standardowego planu dnia: snu i posiłków maluszka. Unikniecie dzięki temu przemęczenia i marudzenia. Nie stresuj się jednak zbytnio jeśli nie jest to możliwe. Czasem po prostu się nie da. Gdy wrócicie do Waszej codziennej rutyny, plan dnia na pewno uda się znowu wyregulować. 

6. Drzemki.

Spróbujcie tak zorganizować dzień żeby minimum jedna drzemka była w domu, w łóżeczku. Pozwoli to na lepszą regenerację niż drzemka np. w samochodzie. Dodatkowo dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do takich drzemek ze wspomagaczami i później może być im trudniej zasnąć w łóżeczku.

7. Elastyczność.

Przemyśl, która część planu dnia Waszego dziecka może być bardziej elastyczna, a której dla dobra całej rodziny lepiej się trzymać. U dzieci, które mają 2 -3 drzemki, bardzo często właśnie pierwsza drzemka jest kluczowa i musi odbywać się mniej więcej o stałej porze, żeby była regenerująca. 

8. Spodziewaj się pogorszenia snu.

Spodziewaj się, że rutyna Twojego dziecka ulegnie zmianie, jeśli będzie otoczone dużą ilością ciekawej stymulacji. W szerszej perspektywie stymulacja i interakcja z innymi jest istotną częścią zdrowego rozwoju, dlatego chwilowe pogorszenie snu to niewielka cena za te korzyści. Ważne jednak by pogorszenie to było chwilowe.

9. Święta z niemowlakiem – ciesz się chwilą.

Nie martw się, że po powrocie do domu będziesz musiała powalczyć trochę o powrót do codziennych zajęć. Ważne jest, abyś się zrelaksowała i cieszyła chwilą. Zasługujesz na Świąteczną przerwę tak sam jak każdy inny. Skoncentruj się na tym, co naprawdę ważne: relacjach, więzi i towarzystwie najbliższych. 

Wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!